JUDr. Hana Marvanová – kandidátka na prezidenta České republiky

Životopis Hany Marvanové

V únoru 1990 byla Hana Marvanová za Občanské fórum kooptována do České národní rady a v červnu téhož roku byla ve volbách zvolena poslankyní ČNR. V únoru 1990 byla za Občanské fórum kooptována do České národní rady a v červnu téhož roku byla ve volbách zvolena poslankyní ČNR.
Vývoj v Občanském fóru a konflikty, které začaly velmi brzy po založení, vedly nezadržitelně k rozdělení do stran.
Pro sympatie s liberálním a konzervativním směrem vstoupila Hana Marvanová v roce 1991 do ODS. Za tuto stranu byla poslankyní až do ledna 98, kdy spolu s dalšími kolegy v poslaneckém klubu z ODS vystoupili a založili Unii svobody.
V ODS se postupně vytvářely dva pohledy na různé problémy, nejen na financování, ale i na provádění reforem.
Hana Marvanová patřila k poslancům, kteří byli v častém sporu s Václavem Klausem a dělalo jí čím dál větší problémy alespoň navenek loajálně hájit politiku ODS. Poté, kdy se konflikty v ODS na podzim 97 vyhrotily a Václav Klaus získal na svou stranu většinu členů, vyzvala ODS ty, kteří nesouhlasili, k odchodu ze strany. To byl důvod k vystoupení Hany Marvanové z ODS. Bylo pro ni neúnosné zůstávat ve straně, v které nelze odlišný názor projevovat, a kdo jej projeví, je vyzván k odchodu. Podle jejího názoru musí být demokratická politická strana tolerantní k odlišným názorům.

Za osm let působení v Parlamentu byla Hana Marvanová členkou různých výborů a komisí: výboru ústavně právního, školského a kulturního, dále byla určitý čas ve vězeňské komisi, v komisi pro vyšetření okolností smrti Pavla Wonky, v mediální komisi. Zaměřovala se na právo a ústavu, bydlení, mediální legislativu, neziskový sektor, vězeňství.

Po odchodu z Parlamentu od srpna 98 do konce roku 99 byla advokátní koncipientkou. Na podzim 99 složila advokátní zkoušky a od začátku roku 2000 působí jako advokátka. V roce 98 byla zvolena členem zastupitelstva Prahy 2 a je předsedkyní bytové komise. V Unii svobody byla v roce 1999 členkou republikového výboru za Prahu a předsedkyní právní komise. V únoru 2000 byla zvolena místopředsedkyní a v této funkci měla na starosti program. V červnu 2001 byla zvolena předsedkyní.

V současné době je Hana Marvanová profesionální advokát a politika je pro ni i nadále nedílnou součástí života. Přes negativní zkušenosti si totiž pořád myslí, že se politika dá dělat slušně a že se nelze přestat starat o to, jak to u nás bude vypadat.

ZDROJ: Hospodářské Noviny iHNed

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..